Subota je, kvalifikacijski dan u Azerbajdžanu! No, prije kvalifikacija smo imali treći slobodni trening, a najbrži na ovom treningu je bio Sergio Perez u Red Bullu ispred Ferrarijevog Charlesa Leclerca i vodećeg u prvenstvu Maxa Verstappena te drugog Ferrarija Carlosa Sainza na četvtom mjestu. Početak treninga je kasnio 15 minuta zbog popravka zaštitnih barijera.
Iza vodeće četvorke su bila dva McLarena – Lando Norris ispred Daniela Ricciarda. Odličan sedmi je bio AlphaTaurijev Pierre Gasly. Tek osmi je bio George Russell u Mercedesu, a prvih deset zatvaraju deveti Esteban Ocon u Alpineu i Sebastian Vettel u Aston Martinu.
Kvalifikacije su na rasporedu u 16:15 – start kvalifikacija je 15 minuta kasnije zbog 15-minutne odgode starta treninga.
Pred sami početak treninga vršeni su radovi na popravku zaštitnih barijera u prvom zavoju zbog nesreće koja se na tom mjestu dogodila u utrci Formule 2. Zbog toga je odgođen start treninga te je umjesto u 13 sati trening krenuo u 13:15. Čim je krenuo trening vozači su počeli izlaziti na stazu, a među prvima su bili vozači Aston Martina i Haasa. Zatim su izašli i Mercedesi, i to su uglavnom bili instalacijski krugovi.
🚥 FP3 GREEN LIGHT 🚥
After a short delay, FP3 is under way! 🙌
You can follow the action here 👉 https://t.co/MddmLh2Nm7 pic.twitter.com/HgFtLWgG6f
— Formula 1 (@F1) June 11, 2022
Prvi mjereni krug smo dobili tek nakon 13 minuta treninga, odvozio ga je Russell, a odmah nakon njega svoj krug je odvozio i Sainz – osam desetinki brži od Britanca. A još brži je bio Leclerc, sekundu brži od Sainza. Nakon toga su vozači krenuli nizati krugove i vremena su brzo padala kako je staza postajala brža.
Mercedes i dalje ima problema s poskakivanjem bolida na pravcu, a uz to imaju problem i sa stabilnosti zadnjeg kraja bolida. Takvih problema nisu imali u Red Bullu i Ferrariju, te su njihovi bolidi djelovali dosta stabilnije pri jakom kočenju u odnosu na Mercedes. To se moglo vidjeti i na vremenima nakon pola treninga. Na čelu su bili redom Leclerc, Perez, Sainz, i Verstappen. Iza njih je bio Gasly, pa tek onda dva Mercedesa – Russell ispred Hamiltona.
At the halfway stage of FP3…
Leclerc
Perez
Sainz
Verstappen
Gasly#AzerbaijanGP #F1 pic.twitter.com/vNtqv4BalH— Formula 1 (@F1) June 11, 2022
U nastavku su vozači nanizali još nekoliko krugova kako bi što bolje pripremili bolid za kvalifikacije, a u zadnjih 15 minuta smo vidjeli i simulacije kvalifikacija. Očekivano, Ferrari i Red Bull su pokazali najbolji tempo, pogotovo Leclerc i Perez. Kao najbolji od ostatka družine su se, prema vremenima pred kraj treninga, pokazali McLareni, a poslije njih slijede Gasly i Russell. Za Hamiltona nemamo reprezentativnih vremena jer su mu u ekipi odlučili malo “zavrnuti” motor zbog, kako kažu, velike kilometraže. U svakom slučaju, s nestrpljenjem čekamo početak kvalifikacija i novu borbu Red Bulla i Ferrarija za najbolju startnu poziciju.