Romain Grosjean dobio je kaznu zabrane nastupa na jednoj utrci zbog incidenta kojeg je izazvao na startu VN Belgije.
“Radilo se o ozbiljnom kršenju pravila koje je moglo rezultirati ozljedama drugih vozača. Također, eliminirao je iz utrke vodeće ljude iz borbe za naslov. (…) Ni vozač ni ekipa se neće žaliti na ovu odluku.”
Grosjean će također platiti 50 tisuća eura kazne.
Lotusov rezervni vozač je Jerome d’Ambrosio.
Pastor Maldonado također je dobio kaznu, ali nešto blažu. Deset mjesta na startu iduće utrke zaradio je zbog dva incidenta – zbog sudara s Timom Glockom i zbog preranog starta u utrku. Sveukupno, Maldonado iz Belgije odlazi sa nove tri kazne u svom portfelju.

da i ja napišem svoj komentar kao prvo, ja navijam za lotus, a posebice za grosjeana, i da, priznati ću, kriv je, ali ova kazna je kao da je ubio nekog jbt…koliko je većih pogrešaka bilo u F1 pa nikom ništa, čak nisu ni kazne dobivali! a on sada dobije utrku kazne, pa gdje smo ? .. i obrazloženje je najbolje, udario ljude koji se bore za naslov pa je toliko kažnjen? znači po tome se formula vrti samo oko ovih par sa vrha, i samo njih se treba pazit? znači da je nekom od začelja otkinuo glavu s bolidom… Read more »
ma sva sreca da je maldonado imao jump start, u suprotnom sad bi on bio na mestu grozana
Nevrijedi. Cinjenice su nekima grba na ledjima
Grosjean i Maldonado…no comment. 🙂
“Sveukupno, Maldonado iz Belgije odlazi sa nove tri kazne u svom portfelju.”
Hahahahahahaha! Maldonado je legenda! Hahahaha! Lik je skroz otkačen! Baš šteta što je tako destruktivan jer inače čovjek je brz kao munja. 😉
kazu sudbina je na put stala…….
eto šta se dešava kad danas u F1 voze vozači koji imaju dobro zaleđe a ne oni koji stvarno znaju voziti …. al eto šta je tu je…žao mi je Alonsa al bitno da je živ!
a nije ti bilo zao pikea jr kad je dobio nareredje da se zakuca u zid da bi alonso imao sansu za pobedu u Singapuru 2008??? pa ljudi budite malo objektivni…
‘ko kaže da mi ga nije bilo žao i ne opravdavam ja nikoga samo kažem da ima vozača koji si plačaju “radna”mjesta dok stvarno dobri vozači čekaju uredu…a što se tiće Pikea on je također došao u F1 pa zna se joj liniji i još je toliko glup pa se dao nagovorit i eto di je završio
trka je ovo sta ih buni ,pored milionske plate mora i rizika da bude.sta oni misle samo vozi i sakuplaj bodove i rusi rekorde.e mora i ovog da bude zato nek otvore oci kako treba ,a mogo je i hamilton da prikoci.
u dobrobit Vetelu ,vazno da Alonso ostao bez bodova. tacka
tOčka majstore a ne tAčka…
a i triba ga dobro kaznit jer je vozačima naglašeno da se na startu posebno pazi na ovakve stvari,danas je ovo još dobro prošlo po alonsa i kamuia(ostali nisu baš bili blizu neke ozljede),radilo se u centimetrima da ih se ozbiljno s*ebe ,izgubili su mogućnost za dobar plasman i bodove al lako za bodove ne sumnjan da će oni to nadoknadit,pogotovo alonso.
Nakon Sennine smrti 1994. godine puno je napravljeno za sigurnost vozača u utrci (rezervoari goriva napravljeni od neprobojne gume , proširene zone izlijetanje na nekim stazama, obavezno korištenje HANS-a od 2003. god., ….). Sve u svemu tehnologija ide naprijed, te smanjuje mogućnost smrtonosnih ozljeda. Ali neka mi netko objasni čemu služe suci na pojedinim stazama…? Ponekada svojim odlukama ubijaju smisao praćenja F1. Svi vozači ionako su svjesni da nose glavu u torbi…. Mislim da bi u današnjim vrijeme ove limunada F1 A. Senna, G. Villeneuve, i ostali fighter vozači bili diskvalificirani svaku drugu utrku zbog svojeg načina vožnje…. Žalosna je… Read more »
s ovim se slažem 100 %
jer ovo danas ma krivo pogledaš nekog
odmah cmizdri čarliu
slažem se u potpunosti.
ali situacija na startu ipak zaslužuje kaznu.
nitko nije za kažnjavanje trkačih incidenata, ali za kažnjavanje nepromišljenosti je apsolutno u redu.
ova nepromišljenost je mogla napravit puno više štete nego šo to napravi jedan trkački incident…
bolidi su letjeli na sve strane, iz razloga što je Grosjean zaboravi pogledat u retrovizor.
ok preteruju sa ovim kaznama, sto se tice sene, verovatno bi u ovim uslovima bio dozivotno suspendovan iz f1, pogotvo kad se setimo onog kamikaza napada na A.Prosta
Sve je O.K. Grosjean je napravio nepotrebnu glupost dobio zasluženu kaznu pa se nadam da če Alonso u Monzi biti opet onaj stari a i nadam se da če Maldonado biti oko 20. mjesta da ne slupa sve nedužne,mogao je imat oko 60-70 bodova da nije ovako budalast i glup.
Ja bih čak rekao nehotično napravio nepotrebnu glupost.
Tako je,zbog njegove gluposti su stradali i još Sergio i Kamui koji su mogli skupit jako vrijedne bodove za Sauber,no važno da su svi živi i zdravi! i usput da nitko nije u bolnici
zašto si tako ogorčen?
pa u istom si rangu ko i ovi što su sretni šta je Alonso izletio….
meni kao navijaču McM nije drago što su izletili niti Hamilton ni Alonso, ali niti Perez kojeg nitko ne spominje, a niti upropaštenu utrku Kobayashiu…
Opcenito sam protiv kazni, ali 4-5 strartova ove sezone je previse. U Monacu je bilo usko i nije bilo previse mjesta,al ovdje brate nikog s lijeve mu strane.
zaslužena kazna.
nakon što je Grosjean i Lotus priznao krivicu i kaznu
tu se nema šta više dodat i oduzet.
Grosjean je izjavio da je mislio da je prošao Hamiltona i da je skrenuo u desno.
kazna je poprilično stroga – al ja se neću žaliti –
ZA REDBULL NIJE MOGLO BOLJE !!! AJMO feštaaaaa
Grosjean je dobio zasluženo kaznu ! Napravio je ove godine toliko bedastoča, da me ne čudi da je konačno i FIA to uvidjela.
kazna je prestroga iako je grosjean 100% kriv gledao sam snimku 20 tak puta, lewis nije imao kamo ograda ili naglo kočenje pa nalet svih onih odostraga šteta za utrku
maldonado kreten….
Maldonado je teški kreten zato jer je Grosjan napravio užas i sjebo cijelu utrku.
ja komentiram maldonada..svaka utrka sve veci skandali u vezi njega…
ma Grosjan je car ,kako nece opet neko sjebati Alonsa…Sve se svodi DOWN alonso.
Nijedan pravi trkac nece popustiti u takvoj situaciji narocito na startu.
kako je napravio TREBA GA POSLAT U MIROVINU,pa jel on svijestan šta je napravio???????????!!!!!!!!!!!!!!!!! prepolovio je Alonsu izglede za naslov,Hamiltona je isto izbacio iz igre i sebe i alonsa skoro ubio,a maldonado isto,njih dvojica zasluzuje naslove za budale godine
čekaj malo, ti govoriš da zbog incidenta kojem je dvama vozačima otežana borba za naslov ovom trećem se mora zabranit utrkivanje. Jesi ti normalan? Po toj logici trebalo je kaznit Kubicu i Heifelda 2007 jer nisu Hamiltona pustili da ih pređe i da osvoji naslov i Glocka jer ga je Hamilton u zadnjem zavoju u Brazilu prešo i tako massa izgubio naslov… Hoćeš reć ako su u tom incidentu nastradali Glock i Pic onda nikom ništa. I primjetio sam da svi spominju kako je Grosjean budala jer su Hamilton i Alonso završili u ogradi a niko ne spominje Pereza kojemu… Read more »
Imaš potpuno pravo. Zanimljivo je kako ljudi imaju totalno subjektivan odnos prema događaju, pogotovo kada to komentiraju skriveni u svojoj sobi
Onda bi svih trebalo poslati u mirovinu. Kazna je prestroga, trkaći incident. Sjetimo se samo Buttona lani u Kanadi kad je Hamiltona stisnuo u zid i to na kiši, koliko je tamo bilo ugroženih??? Nije ga vidio. Ni Grosean nije vidio Hamiltona. A kad je Schumaher na kraju startno ciljne ravnine Baricella gurao na travu??? Prestrogo…
Kazna nije prestroga. Ipak je ovo incident na startu utrke, kada su svi na hrpi i nitko ne može voziti po svojoj idealno zamišljenoj putanji. Posebno je naglašeno vozačima, da moraju paziti na startu da se ne dodiruju jer to ima pogubne poslijedice i po okolne vozače. Ako su drugi vozači dobivali -5 mjesta za svakojake gluposti, onda je ovo minimalna kazna koju je mogao dobiti. Iako je ovo utrka, ipak je situacija bila po život opasna. Svi vozači jako dobro znaju što se desi kada jedan drugom pređu preko kotača. Katapult. A ovaj katapult se nije desio na zavoju,… Read more »
Prenaglio si,Grosjean je pretjerao,dobio kaznu i gotovo.
Izjava sledi od Grosjana ,Bolje ja kaznu ng Alonso bodove ili 1 bod. platice mu Vetel tih 50.000 eura. cak ce mu dati jos toliko za kafu.
Komentar za zaborav. Dijelici sekunde odlucuju. I grozni (inace kriv do ibera) bi u djelicu sekunde dok se bori za sto bolje mjesto trebao razmisljati dali ce ugroziti alonsa i njegov novi rekord. Daj se sinko uozbilji! Ako nemozes odi pratiti klizanje ili stovec. Bozesacuvaj
Btw
Nevolim groznoga otkako je izbacio dedu ove godine u malaysia i analogno tome bih trebao trabunjati kako je zasluzio da ga maknu sa GP Italia?
F1 je postala S1 (soft 1)… za ove nove klince….
definitivno pre stroga kazna za grožana. kad je njega izbacio alonso iz utrke na startu monaca nije bilo nit istrage
Grosjan mi je drag, ali mislim da je zaslužio kaznu, možda ne zbog današnjeg incidenta već zbog svih dosadašnjih, kada je god bio na gridu niže od 10 mjesta, napravio je neki “dernek”, možda mu ovo bude opomena za budućnost
Pogledaj malo bolje snimku monaka !!!!! Grosjean se zabio u schumija
Da, ali je prije toga Alonso sterao Romana na Schumija… i nikom ništa ….???!!!
http://www.youtube.com/watch?v=x90zXuS1xKc
http://www.youtube.com/watch?v=LAYOBUFg-20
ma bas se lijepo vidi da hamilton ne želi popustiti ni milimetra a imao je još malo mjesta…
pa hamilton je u trenutku udara bio kotacem skoro na travi, a ovaj jeimao s lijeve strane praznu stazu, o cemu ti pricas
da, imao je još 1cm prostora.
to bi ga sigurno spasilo od sudara…
to što je Grosjean mislio da je prošao ispred nema veze…
njemu retrovizori ne trebaju…
Dejane, daj odi na cosmopolitan
a kako bi reagirali da su se stari i mali švabo razbili? jel bi starome dali kaznu?
Bravo!
Da je baba muško zvala bi se duško.
Ne pričamo što bi bilo da je bilo, nego o incidentu Grosjana.
Definitivno je kriv i u odnosu na druge kažnjene ove sezone, još je dobro i prošao.
Ovo nije cesta i nemaju prometne znakove. Vozača se kazni u skladu s njegovom greškom. A greška je bila očigledna i fatalna. Ima sreće da nitko nije teže ozlijeđen ili poginuo, jer bi kazna bila pa pa iz F1
Jos jedno nelogicno sranj* ove utrke. Suci idu razmatrati “incident” dede i vetela!!
Boze pomozi.
Deda se brani svim sredstvima, covijek se utrkuje, ima kantu od bolida, zatvara balavca u vrlo brzom bolidu. I sto se dogadja? Na ekranu se prikaze da sijeda frustrirana kita krece u razmatranje!. hijao. Charly, ovi ljudi se utrkuju…a mi smrtnici to zelimo gledati. Palac dolje za samu pomisao da je netko od ove dvojice IMALO “kriv” za bilosta
Po mom mišljenju, kazna je možda malo prestroga. Iako, Grosjean je već nekoliko puta pokazao da mu prosudba na stazi nije jača strana pa možda nije loše da su ga ovako kaznili kao preventiva za budućnost. Ali jedno mi nije jasno – u obrazloženju kazne FIA spominje da je eliminirao vodeće ljude iz borbe za naslov!? A što, da je u pitanju bio Glock i Pic umjesto Hamiltona i Alonsa, ovo bi bilo u redu i Grosjean bi dobio samo kaznu od par desetaka tisuća eura? Ovo suđenje stvarno prelazi granice dobrog ukusa. Da ne spominjem što su opalili Schumachera… Read more »
slažem se u potpunosti, nebitno je o kome se radi, odnosno barem bi trebalo biti… takvim izjavama FIA sama sebi ruši legitimitet…
Po meni pre stroga kazna za Grosjeana,a mogao je i Hamilton malo pustiti gas,bolje izgubiti koje mjesto u prvom zavoju nego ispast iz utrke u istom…
Glupost, čemu sad to koristi kao što rekoh da je bio bilo tko na mjestu Hamiltona do sudara ne bi došlo
slazem se, jeste grozan malo pritisnuo luisa, ali da je luis malo popustio do ovoga ne bi doslo… Ovo je kretensko demonstriranje sile od strane FIA-e, koje bukvalno kaze mozes udariti u bilo kog vozaca i proci nekaznjeno dok ne zakacis Hamiltona i Alonsa….
pa može tako, znaci kada je tu neki egal i oboje su tu negdje i idem preteci nekoga samo skrenem ravno u njegovu putanju, i bolje mu je da se makne ili ce najeb**i… ak se ne makne odnosmo obadvoje out za utrku, ak se makne ja sam ispred, pa nema veze jel on to po travi morao ici, ili udariti u zid, ili kociti na samom startu ko kreten di je njih 15 nabijeno pa onda ak me netko iza opali jebiga, ako ne imao sam sreće… sam je rekao da nije vidjeo hamiltona, znaci išao je na sljepo,… Read more »
Možda je kazna žestoka, no sve u odgojne svrhe. Mada je to slaba utjeha ekipi koja je danas izgubila važne bodove. Ali opet takve stvari su se događale ( vjerovatno će i opet) , masovni kreševi na startu su se prorijedili , vozači su dosta oprezni i koncentrirani u prvom zavoju. Valjda će Romain naučiti lekciju.
Barem cemo iducu trku biti mirni….Grozan ne ucestvuje,Maldonado + 10,valjda cemo pratiti jednu normalnu trku bez incidenata…
Romain piše roman o svojim sudarima, dok je Maldonado ipak vrsni kolekcionar: svaku utrku sakupi po 2 incidenta. Ajmo Pastore samo udri 🙂
Oce li biti zamjena za monzu
Unazad dugo vremena , dobra odluka FIA-e 🙂
iako to neće vratiti bodove Alonsu i Hamiltonu …
Ajmo im klemericom napuniti gume, sigurno bi to bila (po tvome) dobra odluka..
Hajde , ispravit ću se .
Unazad dugo vremena , dobro donesena odluka o kazni FIA-e .
pa da, veći incident je po meni prerani start Maldonada – što je mislio da će to proći tek tako, u atletici bi bio automatski diskvalificiran
ipak nije rano startao
Šteta da se to dogodilo, ali to je sve dio utrka. Prije ne tako puno vremena to je bilo sastavni dio utrka, pa smo se mi malo odviknuli od ovakvih “krševa”.
da, slažem se da je malo prerano stigao na staze, to je već u nekoliko navrata pokazao ove sezone…čisto neiskustvo. ali definitivno ima potencijala, njegovo vrijeme tek dolazi, u pravoj je ekipi i s vrhunskim suvozačem od kojeg tek treba “pokupiti” cake… što se današnjeg incidenta tiče smatram da je bio čisti trkaći, malo su se “bokali”, nesreća je bila što se zadnji desni kotač Romanovog bolida uglavio među Lewisove kotače, ipak malko prestrogo. žao mi je Alonsa – niti kriv niti dužan, a gubitnik dana je svakako Sauber
Identičnu stvar je napravio u Moncau dodirnuvši se sa Alonsom i Schumacherom, (kotač mu zapinje u Schumacherov), U Maleziji u trećem zavoju uništava utrku Schumacheru, u Australiji u prvom krugu sudar sa Maldonadom, (ili Sennom, neznam točno), u Kini u prvom zavoju na startu dodiruje Alonsa, ali bez posljedica…
_
Malo previše šaplasti okolo i treba ga kaznit pa možda počne razmišljat da ima bolida oko nejga na startu i slično…
aleluja da je netko napisao pravedan komentar
Ovog malog su prerano stavili u F1, trebali su ga 2-3 godine obučavat kao testnog vozača!
Krš i lom, nisam gledao utrku, šteta. http://www.youtube.com/watch?v=LAYOBUFg-20
Dobro je,triba kaznit takve glupe poteze.
možda malo pretjerana kazna za njega, a za Maldonada preslaba +10 na gridu u Monzi
trkači incident, ništa više, pobogu pa nije namjerno to napravio. Možda je Grosjean mogao pustiti više mjesta Hamiltonu ali ova odluka je zaista glupa. FIA brani sve žešće duele i kazni svake dodire i greške vozača, a u isto vrijeme u Formulu ubacuje stvari poput DRSa i KERSa da ista bude zanimljivija pri čemu je vozačko umijeće sporedni faktor, pa ko tu koga?
Slažem se. Smiješni su sa svim tim kaznama, za godinu-dvije će počet kažnjavat i prestizanja ako nisu po pravilima od tisuću članaka i ako je vozač slučajno muhu pogazio usput. Totalno će uništit duh F1…
CRT , naklon do poda za komentar.
Cisti trkaci incident
Samo se nadam da ovo nece previse uticati na psihu Alonsa, ipak je bilo dosta cupavo. A koja je ljuga od covjeka Roman, je i to da se nigdje nije ispricao ili priznao gresku. Odmah poslije sudara je otisao na pit wall i pogledao snimku sudara, da bi kasnije u izjavi onoj dobroj zenskoj sa Skya :D, rekao kako je krenuo, bio je bum i gotovo, te da ne zna ko je kriv jer nije jos vidio snimak sudara….
Ne vjerujem. Mentalno su to super jaki ljudi. Imao on tim koji ce se za sve to pobrinuti. A brazil 2003 je bio strasan pa je sve ok sa njim dalje bilo. Vjerujem da ce u italiji rasturati, pozitivno naravno.
Nadam se 😀
Ne podržavam zabranu. Koliko je zabrana onda Hamilton trebao dobiti prošle sezone
I takvom neiskusnom balavcu i neznanju dati Lotus, kakva greška!?. Šteta što šumi nije in.
Mrzim kazne i FIA-ine odluke kad kažnjavaju, ali ovo danas je bilo strašno…mislim kako je Grosjean još i dobro prošao s obzirom na to što se dogodilo. S druge strane, on to nije namjerno učinio i sigurno nije želio uništiti utrku sebi niti drugima. Kad sve uzmemo u obzir, kazna je logična i primjerena. Drago mi je što nitko nije nastradao…Fernando će ovo duuugo pamtiti…strašno!
Nikada nebiraj radler mjesto piva!
Kazes, kazna je logicna….ok, a sada makni lijepo sennu iz avatara i sve 5.
Bez obzira što je moj favorit Alonso izbačen iz utrke pretjerali su sa kaznom stvarno neznam kuda ide ova F1 pa sudari su normalna stvar u formuli ili su barem bili….
Naravno nekad bila normalna stvar, samo što ovo danas nije normalna F1, nema tu žara.
takve stvari se događaju
kak je alonso prosle sezone zatvoril vettela u monzi (vetel je po travi pretical)
baricelo je schumahera pretical po travi u mađarskoj
bilo je toga jos
Nemos usporedjivat monzu od prosle godine i ovo danas,danas je neko moga glavu izgubit sinko,zbog necijeg glupog poteza.
u monzi je bilo 300 km/h i alonso je to namjerno napravil
ovo danas je bilo splet nesretnih okolnosti
vi koji pisete da je crnjo kriv totalni ste seljaci , velite trebao ga je propustit hahahah da sigurno da rokne u zid , stvarno niste normalni. Sto se tice kazne nije mi drago jer nadao sam se da ce jos jednom sudjelovat u izbacivanju proljeva alonsa.
Kad sam jednom napisao da mi je taj vozač antipatičan što i je, pobrao sam brdo minusa. Kad taj krene čupa panično ljevo desno, nezna di će. Kad je jednom maznuo Šumahera kleo se(Lagao) da nije kriv on već Šumi. Tri jahača apokalipse 1.GROSJEAN, 2.PASTOR, 3.BRUNO po mom mišljenju naravno.
Grosjean je nesumnjivo napravio glupost,ali najvjerovatnije zbog neiskustva a ne iz namjere.<<<<<<naravno to ga neopravdava u potpunosti ali mislim da je kazna prestroga.Puno primjerenije bi bilo da Lotus kao ekipa poduzme sankcije protiv njega jer realno ove godine je imao previse incidenata na startu.
Prestrogo. Je,snosi veliki dio odgovornosti za ono sto se desilo ali ljudi moji,pa to je sve u zaru borbe za poziciju. Da se desilo bilo gdje na stazi kasnije vjerujem da posljedice ne bi bile ni upola takve. Ne branim nikoga,navijam za Alonsa ali ovo ubija bit Formule1 i sve ono zbog cega svi zajedno volimo Formulu1.
ma prestroga kazna, ok Grosjean je pogriješija, ali ništa strašno. ovo je f1, a ne balet, i pogreške mogu biti jako opasne, ali sada zabranit čoviku utrkivanje, ma strašno
pogledaj ponovno snimku grosjean je skroz s lijeve strane staze bez ikakvog pritiska i mjesta koliko hoces oko njega otisao skroz desno do hamiltona i zabio se u njega. nek se hladi jednu utrku.
Ma ovaj maldonado je car umro sam dok sam start njegov gleda,i jos se poslje slupa kralj 😀
maldonado je startao po pravilima.http://www.youtube.com/watch?v=RoR9txR5nmM&feature=player_embedded
momak je sjeo u odlican lotosov bolid ove godine,pa bih se odmah utrkivao sa sampionima,mislim da je jos zelen a to se pokazalo danas,zao mi je alonsa
kazna je prestroga, za ovo su krivi i grosjean i hamilton. grosjean je bolje startao i bio brži, ali nije trebao zatvarat hamiltona, mislim da je i hamilton trebao popustit