Martin Kodrić svoju premijernu sezonu u Formuli Renault NEC završio na 18. mjestu

Mladi Samoborac Martin Kodrić proteklog je vikenda priveo kraju svoju premijernu sezonu u Formuli Renault NEC (Northern European Cup). Na legendarnoj stazi Nürburgring u Njemačkoj osvojio je 14. poziciju u prvoj i 16. poziciju u drugoj utrci, dok je treća utrka otkazana zbog kiše. U čitavoj sezoni ove serije prikupio je 80 bodova, što mu je bilo dovoljno za osvajanje 18. mjesta.

Vikend na Nürburgringu počeo je obećavajuće za 17-godišnjeg hrvatskog vozača koji nastupa za momčad Fortec Motorsport. Na slobodnim treninzima bio je vrlo brz i pokazao kako vremenima po krugu može parirati najboljim vozačima serije Formula Renault NEC.

Međutim, s kvalifikacijama su došli i prvi problemi. Jedno izlijetanje sa staze u uvodnom dijelu kvalifikacija pokazalo se skupo jer je Kodrić morao u boks na promjenu prednjeg krila. Izgubio je dragocjeno vrijeme na stazi te si uspio osigurati tek 17. startnu poziciju.

U utrkama je želio pokazati da vrijedi više od toga. U prvoj utrci je dobro startao, ali u gužvi sredine poretka nije se najbolje snašao i nije mogao bolje od 14. pozicije.

“U prva dva kruga sam zapeo u velikoj gužvi i trebalo mi je nekoliko krugova da se izvučem. Nakon toga sam nizao dobre krugove, dostizao vozača ispred sebe, ali nije bilo dovoljno vremena za napad i završio sam na 14. poziciji.”

Na startu druge utrke nije dobro krenuo i odmah je izgubio nekoliko pozicija, no kasnije je uspio nadoknaditi izgubljeno i završiti utrku na 16. mjestu.

“Start je bio loš. Izgubio sam dvije pozicije i opet se našao u gužvi. Uspio sam se izvući, doći do 16. mjesta i dostići još jednog vozača. On se stalno branio, ali nisam ga uspio natjerati na pogrešku. Završio sam utrku samo dvije tisućinke sekunde iza njega, ali to je utrkivanje.”

Treća utrka na Nürburgringu, koja je ujedno trebala biti i posljednja u sezoni Formule Renault NEC, nije održana zbog loših vremenskih uvjeta. Kiša i magla dovele su do otkazivanja utrke, što je posebno razočaralo Kodrića koji je briljirao na slobodnim treninzima u kišnim uvjetima.

“Za treću utrku sam bio posebno nabrijan jer je padala kiša, a ja sam na prvom treningu na kiši bio najbrži. Nadao sam se da mogu do dobrog rezultata i popraviti ovaj ne baš dobar vikend, ali zbog magle utrka je otkazana.”

Takav rasplet išao je na ruku Benu Barnicoatu, još jednom članu Fortec Motorsporta, koji je postao prvak Formule Renault NEC za 2014. godinu. U Njemačkoj je dvaput bio četvrti, što mu je bilo dovoljno za naslov prvaka, budući da je njegov glavni rival Louis Delatraz bio peti i sedmi. Otkazivanje treće utrke na Nürburgringu značilo je da Delatraz neće imati još jednu priliku za napad i Barnicoat je osvojio naslov sa 16 bodova prednosti.