VN Australije: Dobitnici i gubitnici

U nekim ne tako davnim vremenima, VN Australije bila je sinonim za početak sezone i svo ono uzbuđenje koje prva utrka sa sobom donosi. Neizostavno buđenje u ranu zoru, premijera pokojeg novaka na gridu – što u kontekstu momčadi, što u kontekstu vozača, i sve one čari koje donosi početak sezone bili su dio folklora vezanih za utrku u Albert Parku. Torbe petrodolara učinile su svoje pa tako utrku u Melbourneu sada gledamo u nešto kasnijem terminu i od ove sezone u nešto drugačijem izdanju zbog određenih sitnih, ali bitnih preinaka na stazi. Ipak glavna i najvažnija je vijest to što se VN Australije nakon izbivanja uzrokovanih nesretnom pandemijom, napokon vratila u kalendar. Kao što je i rečeno, na starom mjestu uz neke dobrodošle izmjene na stazi, uz neizostavnu i Formulom 1 zaluđenu publiku koje se usput rečeno, tijekom vikenda skupilo preko 400 tisuća čime je ovosezonska utrka postala najposjećeniji sportski događaj u povijesti Australije. Sama utrka, rekli bismo sadržajna i zanimljiva mada istini za volju, ne i neponovljiva i odveć spektakularna. Kako to obično i biva vidjeli smo nekoliko (velikih) gubitnika, ali i dobitnika čiji pregled donosimo u našoj standardnoj rubrici.

VN Australije – start (Photo: Scuderia Ferrari Press Office)

Dobitnici

Charles Leclerc – dvije pobjede, jedno drugo mjesto, dva pole positiona, tri najbrža kruga utrke, vodstvo u ukupnom poretku uz prednost od 44 boda u odnosu na drugoplasiranog koji usput rečeno nisu niti Verstappen, niti Hamilton. Možemo reći, gotovo savršen učinak nove ili točnije rečeno, najnovije zvijezde na sceni Formule 1. Na nedjeljnoj utrci u Albert Parku Monegašanin je bio klasa za sebe pa mu stoga niti prekidi utrka, virtualni ili pak oni pravi sigurnosni automobili, u konačnici niti konkurenti nisu mogli, što bi se ono reklo, odbiti ni pera. Pred kraj utrke, scenama usamljenog Ferrarija koji na vrhu vozi neku svoju solo utrku prisjetili smo se na tren nekih svima nam dobro poznatih slavnih vremena vladavine Michaela Schumacera, Jeana Todta i ekipe. Sve u svemu, fantastičan razvoj događaja uoči odlaska na domaću utrku u Imoli.

Charles Leclerc na stazi Albert Park (Photo: Scuderia Ferrari Press Office)

Sergio Perez – u analizi Perezove utrke, krenut ćemo od kraja i reći kako je drugo mjesto zapravo najbolji mogući rezultat koji je Meksikanac mogao ostvariti i stoga u njegovoj strani boksa mogu biti apsolutno zadovoljni postignutim. Sama utrka, rekli bismo prilično čudna. Iako bez nekakvih posebnih incidenata ili problema dojam je kako su se određene stvari, od samoga starta, preko tajminga za ulazak u boks pa do manje više stalnih borbi na stazi, uvijek odvijale tako da su Perezu onemogućavale izravan kontakt s vodećim dvojcem. I u tim uvjetima, postolje je bilo izgledno, a zbog još jedne Maxove katastrofe, Sergio je dogurao do druge pozicije, koliko toliko spasio dan i barem bodovno gledajući, postao prvi Red Bullov vozač.

George Russell – da se kojim slučajem Britanac našao u Mercedesovoj momčadi prije sezonu, dvije, tri, možda bismo govorili kako je tek u trećoj utrci došao do postolja, no u trenutnom odnosu snaga priča je ipak malo drugačija. Iako statistički gledano, jedno pobjedničko postolje iz one neodvožene utrke za VN Belgije Russell već ima, ovo svakako ima posebnu draž i težinu jer je možemo reći, prvo osvojeno u pravoj utrci i prvo osvojeno za novu momčad. Kada tome dodamo kako je iza leđa u manje više otvorenoj borbi, ostavio svog mentora i prvu violinu momčadi, to postignuće dodatno dobiva na težini. Plus i za Mercedes jer vjerojatno zbog rane faze sezone, nismo slušali odredbe tipa Lewis is faster than you... Ipak, kako bi slika Russellovog rezultata bila potpuna, treba reći kako je možda u nešto manjoj mjeri nego u Bahreinu, Lewis opet imao određenu nesreću prilikom tajminga za odlazak u boks, kasnije i određene probleme s pregrijavanjem motora, a nesumnjivo je kako su ovom rezultatu doprinijeli i problemi koje su imali Vesrtappen, Sainz pa čak i Alonso. Ipak, sve pohvale za još jedno minimiziranje štete i skupljanje vrijednih bodova koje bi moglo biti ključno uspiju li u Mercedesu svoj bolid u nastavku sezone učiniti konkurentn(ij)im.

George Russell, Mercedes (Photo: Jiri Krenek)

McLaren – iznenađujuće dobar i rezultatski vrlo uspješan nastup za McLaren. Oba vozača utrku su odradila kao prvo i možda najvažnije bez mehaničkih, taktičkih ili nekih trećih problema, što je u ovom trenutku najbitnije, a kada tome dodamo kako je i sama brzina McLarenovog bolida na stazi bila više nego solidna, za posao odrađen down under, svakako ide palac gore. Ono što možda malo splašnjava entuzijazam, je spoznaja kako u McLarenu prema vlastitom priznaju, dobre performanse nisu rezultat nekakvog velikog prosvjetljenja i otključavanja performansi bolida već u najvećoj mjeri, konfiguracija staze pa je stoga već iduća utrka u Imoli, potpuna nepoznanica u smislu očekivanja i performansi.

Alexander Albon – U trenutnim okolnostima kada je za Williams unatoč određenom napretku, donji dom poretka puno bliži u odnosu na sredinu, osvajanje bilo kakvog boda ili bodova vrijedno je svake pohvale. Ipak, ovaj osvojen u Australiji poseban je prije svega zbog strategije u kojoj se prvi odlazak u boks dogodio u 57. krugu, inače pretposljednjem i pri čemu se Alex Albon doslovno s dvije ili tri desetinke prednosti vratio na boda vrijedno deseto mjesto. Za početak pohvale za Albona koji je odradio ključan posao posebice u nekoliko zadnjih krugova kada je na prastarim gumama odradio odlične krugove i stekao vjerojatno ključne sekunde i desetinke u odnosu na pratnju. Pohvala i za momčad koja se odlučila na ovaj pomalo riskantan ali u konačnici svrsishodan i logičan pristup jer izgubiti se nije moglo previše, a u konačnici dobilo se puno.

Alexander Albon, Williams

Gubitnici

Max Verstappen – pobjedom u Bahreinu, za momčad Red Bulla u velikoj je mjeri izbrisana gorčina nakon katastrofe u Saudijskoj Arabiji. Ipak, sreća i veselje nisu potrajali predugo jer se isti problem aktualnom svjetskom prvaku dogodio i u Australiji. Iako prema viđenoj brzini, osim jednog stidljivog pokušaja, Red Bull i Verstappen nisu imali ni brzine ni snage za napad na Leclerca, svojevrsna kontrola štete drugim mjestom, u ovoj fazi sezone sasvim je prihvatljivo postignuće. Nažalost umjesto drugog mjesta, Verstappen je upisao drugo odustajanje. I dok se do jučer Verstappenov najveći rival Hamilton muči i pati, ali malo po malo čvrka po koji bod, ispada kako Max ili pobjeđuje ili odustaje što je formula koja se nikada nije pokazala pretjerano korisnom. U tom ritmu teško će također ostati žive i ambicije za obranu naslova jer nakon samo tri utrke, Nizozemac se zaledio na -46 u odnosu na vodećeg što je, iako 20 utrka do kraja, već sada vrlo ozbiljan zaostatak.

Carlos Sainz – nedjeljni nastup za Ferrarijevog Španjolca završio je i prije no što je zapravo počeo jer nakon nasreću manje više bezazlenog izlijetanja, njegov je bolid već u prvom krugu ostao ukopan u šljunčanoj barijeri. Ipak, uzroke Sainzovih problema u stvari valja tražiti u subotnjim kvalifikacijama, točnije njihovom trećem dijelu kada mu je najprije zbog crvene zastave izbrisan po svemu sudeći vrlo konkurentan krug, potom i situacija kada uoči drugog izlaska nije uspio na pravi način pripremiti bolid. Start s devetog mjesta i inače nije neka sreća, a posebice ne na ovako uskoj, uličnoj stazi. Kocka sa startom na tvrdim gumama koje se vrlo teško zagrijavaju nije se isplatila jer Carlos je u startu propadao u poretku, a u želji da koliko toliko ispravi stvar, malo je pretjerao i neslavno završio svoj vikend koji po svoj logici, nije trebao biti ni blizu takav.

Fernando Alonso – slično kao i njegov sunarodnjak, i Fernando Alonso u nedjelju je trpio posljedice problema nastalih još u subotu. Naime, zbog izlijetanja u završnoj rundi kvalifikacija za Španjolskog veterana u samoj se utrci dosta toga poremetilo prije svega u vidu neplaniranog starta na tvrdim gumama, potom i za njega lošim tajmingom izlaska sigurnosnog automobila. U želji za manjim troškom vremena, Španjolac je prešao na medium gume već u 39 krugu što se pokazalo lošom odlukom jer ih je možda i zbog vlakića u kojem se nalazio, ali i pokušaja da se iz njega iščupa, brzo uništio. Odlazak u boks nekoliko krugova prije kraja zakucao ga je na dno zbog čega je Alonso po završetku utrke bio silno frustriran smatrajući kako su zbog tempa koji je prema njegovom mišljenju bio čak i bolji od Mercedesovog, imali realne izglede za plasman na pobjedničko postolje.

Fernando Alonso (ESP), Alpine F1 Team A522

Sebastian Vettel – prva ovosezonska utrka, točnije rečeno čitav trkaći vikend, za Nijemca je protekao u najmanju ruku grozno. Obilježen nizom sitnih kvarova i tehničkih problema koje su u momčadi krpali još od petka, završen je izlijetanjem u utrci i još jednim slabim nastupom i za Vettela, ali i za čitavu momčad jer ništa bolje nije prošao niti Lance Stroll. Iako su četverostrukog prvaka mnogi već odavno svrstali u ladicu zaboravljenih asova, teško je vjerovati kako Seb odjednom više ne može i ne zna. Mnogi će reći kako je bacanje krivnje na loš i nekonkurentan bolid tek loš izgovor, no i sam Vettel, ali i vodeći ljudi Aston Martinove momčadi, naglašavaju kako je njihov bolid u ovom trenutku jednostavno nepredvidiv, nedovoljno brz, teško upravljiv, jednom riječju nekonkurentan, što se uostalom zorno vidi i na stazi i na bodovnom saldu ne kojem još uvijek stoji nula.

Haas – nakon dosta obećavajućeg ulaska u sezonu u vidu osvojenih bodova na uvodne dvije utrke i još uvijek upamćenom Magnussenovom nastupu u Saudijskoj Arabiji, očekivao se nastavak Haasove renesanse. Ipak, u Australiji Haas je izgledao prilično bezopasno i nekako nevidljivo, kako u utrci tako i u kvalifikacijama. Danac koji je bez obzira na svoj nedavni povratak na grid, ipak lokomotiva momčadi bio je također izvan forme, daleko od nekakvog ozbiljnijeg učinka, a tomu svjedoči i to što je i na kvalifikacijama i u utrci bio lošiji od svog momčadskog kolege. S druge strane Mick i dalje prolazi svoju nimalo laku školu, jer unatoč dosta intenzivnoj borbi za deseto mjesto u kojoj je i on dosta aktivno sudjelovao, ipak nije uspio doći do prvih ovosezonskih bodova.

Pretplati se
Obavijesti o
33 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
mody

Ferrari jako brz

mody

Red bull i ferrari.su trenutno najjaci

Emil

Nema u F1 gubitnika. Tko je u ovom krugu uvijek je dobitnik ali bogme zasluženo.

schumy

Navijači Ferrarija su uvijek bili i ostali vjerni crvenoj konjici pa bilo tebi drago ili krivo.
Općenito bi trebalo navijati za svoje a ne stalno pljuvati na protivnike.
Samo bih zamjerio onima koji Lewisa-AMG smatraju “najvećim”, jer on to uistinu nije – to dokazuje Russell koji ga je “opeglao” sa istim bolidom bez pardona…..

mika.KA

Pogotovo takvi kao ti,torpedo i jos nekolicina njih.samo otvarate i komentirante (pljujete,serete)članke gdje se spominje merc i njihovi vozaci.

papaya

A Torpedo mi je kralj…hahahhahahaaaaa

schumy

Prvo “ne serem” ni ja ni drugi – vrlo ružno i neodgojeno sa tvoje strane…. Mene moja mama nije tako učila u ophođenju sa drugim ljudima. Drugo, evidentno je da ste svojom 9 godišnjom dominacijom dosadili “bogu i vragu”, dozvolite da se i mi malo uključimo u poneku DISKUSIJU (“ne seračinu”)…. Zdrava kritika je jedno, kritizerstvo i olajavanje je nešto sasvim drugo! Moja teza glasi – Lewis-AMG je jako dobar vozač i u simbiozi sa superdominantnim bolidom je ostvario što je ostvario. To vam ne daje za pravo da ga dižete “u nebesa” kao NABOLJEGA SVIH VREMENA jer on to… Read more »

F-red

Mika moras razumijeti i nas vijerne navijace ferrarija da predugo cekamo povratak i borbe za pobjede.Koliko smo samo trpjeli svakojake neugodne i nepristojne komentare od strane fanova merca i rb tokom svih ovih godina.Pa i tebe licno🙂 a da negovorim za fanove rb-a.Trenutno je nase vrijeme da uzivamo u dobroj formi ferrarija i fantasticnih voznji Leclerca..Opet ponavljam da bih iskreno volio da se Leclerc bori sa Hamiltonom ili Russellom ali eto tako je kako je..

robif

Njihovo misljenje je najispravnije i ne uvazavaju nijedno drugo,steta sta dangube po forumu a F1 trazi strucnjake

Swan

Pratim F1 22god. Za Lewisa navijam od prve utrke u McLaren-Mercedesu.
Mislim da ne postoji najveći. Lewis je jedan od najvećih u ovom sportu.
Od kada je došao u F1 stalno je u vrhu.
To su samo činjenice.

Ako mi samo možeš reći gdje ga je to Russell “opeglao?
Peglanje bi ti bilo ono šta je Perez napravio Mercu u nedjelju.
Ali svejedno bih volio da mi napišeš zašto misliš da ga je “opeglao”

Desmosedici

Vidi..ja cijenim Lewisa kao vozača..ali njegovi uspjesi me nikada nisu ponukali da pomislim da je to “najveći” vozač u povijesti F1..kažem, svakako jedan odličan vozač koji je u sinergiji sa dominantnom momčadi uspio postati statistički najuspješniji vozač F1.

papaya

Pa svak ima simpatije prema nekom svome…ne zanima me LH..samo ako ja imam 4 jabuke a ti 1 ,nitko nemoze ponistiti moje 4 ni tvoju jednu….

Za mene je najveća faca u mojoj eri KIMI U McLarenu-Mercedesu i to je to

Volim Mercedes i sto sam stariji sve više cijenim FERRARI

Pratiteljcro

Ja ti dobronamjerno kazem da sto manje navijas vidis vise!

papaya

Primjeni to na sebi ne boj se…

Pratiteljcro

A znam da nekuzis, vidim to kristalno jasno ali neda mi vrag mira.
Nisam ti ja taj kojeg trazis za raspravu. I znam da nevrijedi ni ovo sto pisem al sta da radim…

papaya

Pa nemozemo ni ja ni ti reći tko je najveći,postoji statistika pobjeda i poraza i sve ostalo je stvar ukusa…koliko god to meni bilo mrsko ili drago

B4c4

Normalno da postoji statistika ali tu statistiku netko treba cijeniti, primjer su ti VR46 i MJ27 koji u svojim sportovima nisu statistički najbolji ali se više cijene od drugih.
I za sport je dobro i normalno da svaki natjecatelj ima svoje navijače, sad ako ja ili netko drugi iznese neko svoje mišljenje i viđenje ne znači da ja ili netko drugi nekog mrzi, samo se mišljenja razlikuju jer ne postoje dva identična čovjeka na svijetu.
Da svi na svijetu navijaju npr za Real M koju svrhu i za koga bi se natjecali Barca i ostali.

papaya

Tako je,slažem se..postoje opet ljudi koji će je cijeniti i oni koji je nece cijeniti….dođemo na isto

mika.KA

Ma sve ok za koga navijate. Naravno tu ce uvijek “bockanja” suparnicke strane ALI ne razumijem da SVAK al ama bas svaki članak gdje se spominje merc dolaze navijaci ferraria i pljuju,kenjajj,itd DOK članak od leclerca niti jedan post pa makar pohvale,podrske itd??
Pa kakav je to navijac kada ni svoje nece pohvaliti a i pitanje dali je uopce otvorio taj clanak.

Pratiteljcro

…ali isto tako se primjeti da su clanci gdje xy vozac nesto kaze najmanje komentirani! Sto je i logicno jer tesko je xy osobi kontrirati nesto na CINJENICNO STANJE koje taj neki vozac objanjava.
Tipa vozaz kaze nesto u stilu “nebo je plavo” i kako sad kontrirati tu CINJENICU? Nikako. Nemoguce je lupiti kontru na cinjenice ALI …tebi je to uspjelo u temi sa alonsom neki dan. Cestitam.

robif

Npr pravi navijac bi trebao postovati protivnika,a ne pljuvati po istom….evo sjecam se vremena kad se pjevalo Dinamo i Hajduk dva su kluba bratska,s kojim se ponosi cijela Hrvatska.dok danas (narocito Torcida) nije bitno gdje je Hajduk (Europa je ko put na Mars) ali im je bitno da Dinamo izgubi

Desmosedici

Da..tako nekako..ipak povremeno postoji javno propitivanje na tu temu, nešto kao anketa, koja se provodi među kompetentnim ljudima iz svijeta F1 i općenito automotosporta..tom anketom budu obuhvaćeni sadašnji i bivši vozači, sadašnji i bivši šefovi momčadi, sportski novinari, itd..sigurno da i tu ima subjektivnih ocjena ali su oni ipak najmjerodavniji da daju nekakav objektivan sud..po tim anketama do sada najviše se cijeni Sennu, Clarca, Fangia, Schumachera..

papaya

I uza sav engleski lobi ne daju nikakvu podrsku malom Lewisu..iskreno jako mi je tesko povirovati u to..jer ja sam čita legendarne vozace f1 koji ne cijene Ham,ali opet ima i onih legendarnih koji ga cijene…uvik je omjer 50 / 50

Desmosedici

Nisam rekao da ne cijene Hamiltona, ali nije nikada među prvih pet najvećih vozača..od petog mjesta pa naniže.

Pratiteljcro

Sabit ce ga Rusel do kraja sezone kao sto ce lec sabit sainza, ves pereza , alo ocona, albon latifija , schumacher tupsona, vetel polusposobnoga, gasly tsunodu.

Desmosedici

Tako nekako..ali mislim da Alonso neće biti bolji od Ocona kao ni da Mick neće biti bolji od Magnussena.

B4c4

Mick možda neće biti bolji od Magnussena ali neće ni puno zaostajati za njim, Mick možda nije brz i agresivan ali je konstantan, zbog toga i je bio prvak u F2 što je pametno skupljao bodove. Magnussen bljesne pa ga par utrka nema nigdje, tako je bilo prije vidjet ćemo sad nakon povratka možda se nešto promijenilo kod njega.

Pratiteljcro

Dobro si opisao magnusena.

Pratiteljcro

Dobio ga je Alo prosle godine kada je bio povratnik a ove sezone biti ce mu jos lakse. Prosle god konstantnost mu je bila mana a u ove 3 trke vidim da je bas tu napredovao sto mi je drago ofc.

TORPEDO

Ma pusti ove isfrustrirane male duše kojima ove godine svi smetaju i svi su im krivi jer njihov ljubimac iz utrke u utrku dokazuje koliko je prosječan,a maska nadčovjeka sve više pada.
Na istom mjestu Schumacher bi cijelu ekipu od ranog jutra tjerao na red,rad i disciplinu i ne bi stao dok ne bi izvukao svaku tisućinku iz bolida.
On je bio radnik a ne šminkerčić i modni mačak koji umišlja da je Bogom dana veličina.

mika.KA

Cim je izgubio vodonosu rosberg ga je derao ko beba zvečku. A alonso mu je skinuo skalp!

mika.KA

😂😂😂🥳🥳 a gle gubitnika!!
Jos bi tu uvrstio navijace (nekolicinu) ferraria, do jucer navijace maxa!

Related Posts
33
0
Would love your thoughts, please comment.x