Statistika vozača i momčadi uoči VN Singapura

22. rujna, zadnjeg dana ljeta, održat će se 6. izdanje VN Singapura. Staza Marina Bay relativno je nova te je u kalendar ušla 2008. godine. Jedina cijela noćna utrka (jer Abu Dhabi počinje po danu, a završava noću) održava se na ulicama istoimenog grada. Utrka na Marini Bay traje najduže od svih Velikih Nagrada, često završava blizu limita od 2 sata, a prošle je godine odvoženo dva kruga manje, točnije 59 umjesto 61. Prvu pobjedu na ovoj stazi je odnio Fernando Alonso, 2008. u jednom od najkontroverznijih događaja u povijesti Formule 1 nazvanim “crashgate”. Trenutno najuspješniji vozači su Vettel i Alonso s po dvije pobjede, a jednu ima Hamilton. Red Bull je momčad s najviše pobjeda, 2, a slijede McLaren i Ferrari s po jednom.

Vozači

Sebastian Vettel – Nijemac je uz Alonsa najuspješniji vozač na Marini Bay s dvije pobjede koje je ostvario 2011. vrlo dominantno te prošle godine kada mu je Hamilton “poklonio” pobjedu svojim odustajanjem. Na postolju je bio još jednom, 2010. godine kao drugoplasirani.

Mark Webber – Najbolji rezultati su mu dva treća mjesta iz 2010. i 2011. godine, a prošle godine nije uspio osvojiti bodove, tek 11. mjesto.

Fernando Alonso – Dvostruki pobjednik Singapura, 2008. i 2010. godine. 2008. godine pobijedio je na način da se njegov momčadski kolega Nelson Piquet Jr. zabio u zid 2 kruga poslije Alonsovog ulaska u boks, tako da je Španjolac naglo izbio na čelo poretka. Režiser ove priče bio je Flavio Briatore, a Alonso o tome navodno ništa nije znao. Drugu pobjedu osvojio je za Ferrari dvije godine poslije. Još se dva puta penjao na najnižu stepenicu postolja, 2009. s Renaultom te prošle godine.

Felipe Massa – Brazilac Singapur ne pamti po dobrim iskustvima i rezultatima. Na prvoj održanoj utrci je osvojio pole position, ali je nakon nesretnog spleta okolnosti završio tek 13. nakon što je istrgnuo crijevo za dovod goriva u boksu te ga vukao sa sobom do kraja pit-lanea. Najbolji rezultati su mu dva osma mjesta iz 2010. i prošle godine.

Jenson Button – Dva druga mjesta iz pretprošle i prošle godine zasad su Jensonovi najbolji rezultati na Marini Bay. Jedna od rijetkih staza na kojoj nikad nije odustao.

Kimi Raikkoen – Prošlogodišnji nastup Kimija jedino mu je skupljanje bodova na ovoj stazi kada je završio 6.

Lewis Hamilton – Pobjednik iz 2009. odustao je prošle godine nakon uvjerljivog vodstva. Još je jednom bio na postolju, i to 2008. godine kada je završio  treći.

Nico Rosberg – Najbolji plasman mu je drugo mjesto iz 2008. dok je još vozio za Willliams. Prošle je godine u Mercedesu osvojio solidno 5. mjesto.

Momčadi

Red Bull – Austrijska momčad najuspješnija je ovdje s dvije pobjede, obje Vettelove.

Ferrari – Alonsova pobjeda iz 2010. godine zasad je jedina, a prošle godine treće mjesto.

McLaren – 2009. je pobjeda pripala Lewisu Hamiltonu, te je tako postala prva i zasad jedina pobjeda u Singapuru.

Mercedes – Nemaju još pobjedu, a najbolji plasmani su dva peta mjesta Nice Rosberga iz 2010. i 2012. godine.

Force India – Prošlogodišnje Di Restino četvrto mjesto, zasad je najbolji rezultat za indijsku momčad.

Sauber – Najbolji rezultat potječe iz ere partnerstva s BMW-om, kada je Heidfeld osvojio 6. mjesto 2008. godine. Prošle godine zadnji bod je uzeo Perez.

Toro Rosso – Najbolji plasman potječe još iz “Vettelove ere” 2008. godine kada je osvojio 5. mjesto. Prošle godine, Ricciardo je osvojio 2 boda.

Williams – Osim Rosbergovog drugog mjesta iz 2008., nema nekih značajnijih rezultata. Prošle godine se Maldonado kvalificirao na drugo mjesto, no morao je odustati radi problema s hidraulikom. Također i Senna je odustao zbog kvara na motoru, tako da je stari dobri Williams ostao bez bodova.

 

 

20 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
bibinjac

Slažem se s “objektivnim”.

objektivan

Mislim da je vrijeme za novu Hamiltonovu pobjedu…

kimi-fan

Vettel ili Lewis….

YWO

Možda Alonso proba opet sa zidom.
Pitanje je da li je Massa spreman na to?

stari lisac

Pa ti si stvarno najobičniji mučki provokator. Kako ti zamišljaš da su Pat i Flavio kažnjeni, a Fernando nije, a još ga Bernie ne podnosi. Zar zaista misliš da bi propustio priliku otjerati doživotno Fernando-a iz F1 da je Fernando imalo znao o čitavoj priči. Uostalom, sama priča meni smrdi na jednu drugu ucjenu, i to ucjenu Juniora prema Flavio-u… Uopće ne sumnjam da su od Juniora tražili da nešto napravi da pomogne Fernando-u. Pitanje je što su tražili i da li su tražili upravo ono što je Junior napravio… :nono:

YWO

Ti vjeruješ u jedno a ja u drugo.
Činjenica je da je Alonso bez muke došao na prvo mjesto i pobijedio. On je ostvario pobjedu nakon frustrirajućih 19 utrka (od toga 6 bez bodova) i izgubljenom titulom u zadnjoj utrci prvenstva.
Do te utrke nije imao niti jedan podij.

stari lisac

O kojoj tio to sezoni bajaš? Koje je to sezone bilo, a koje je sezone Fernando izgubio naslov u posljednjoj utrci prvenstva?

Rai78Black

Stati lisac evo ti odg. Iz prve ruke , bi propustio bi ga otjerat jer jedino sto Bernie voli vise od sebe su pare , a osobno ne vjerujem da je alonso upleten u to sve bio

stari lisac


razumijem tvoj argument i znam da je argument vezan uz Santander, ali da je imao i najmanji dokaz, maknuo bi ga, kao što je maknuo i Flavia. Flavia je maknuo nakon što je “insider” otkrio da je Flavio bio upoznat sa planom… Dakle, vrlo tanašan dokaz… Jer da je imao ikakav dokaz niti Santander ne bi više podržavao Fernando-a. Zato što je to loše za image… A da nije imao Santander iza sebe, na*ebao bi odmah i bez puno priče…

YWO

2007 zadnja utrka . Kimi osvaja prvenstvo pobjedom i sa 1 bodom ispred Hamiltona i Alonsa.
2008 do utrke u Singapuru Alonso je 7. u poretku i ima samo 28 boda (staro bodovanje) i najbolji plasman 4. mjesto 4x.
O tome pričam.
Frustrirajuće, zar ne. Treba mu pobjeda pod svaku cijenu.

stari lisac

@YWO pa gledaj, mora da je bilo mnogima frustrirajuće koji nisu postali 2 puta svjetski prvaci…. To što je izgubio naslov za samo 1 bod pokazuje kakav je majstor, jer je te godine pilotirao u ekipi koja mu je bila, blago rečeno nesklona, i koja se borila protiv njega (Ron Dennis: “The problem was rain and his (Hamilton’s) tyres were in the worst condition. But we weren’t at all fazed about Kimi. We weren’t racing Kimi, we were basically racing Fernando.”). Dakle, bez dogradnji, bez tehničke podrške, sa ekipom koja se bori s tobom, ma da, stvarno… Pa što ga… Read more »

avalon

YWO…dobro te stari lisac pita …o čemu ti govoriš kad pišeš “On je ostvario pobjedu nakon frustrirajućih 19 utrka (od toga 6 bez bodova) i izgubljenom titulom u zadnjoj utrci prvenstva. Do te utrke nije imao niti jedan podij.” napravija si kako mi se čini kompilaciju 2007. i 2008. ali pričaš samo djelove te 2 sezone koje ti pašu . je li frustrirajučih 19 trka iz sezone 2007. ? vjerovatno ne …zbrojia si zadnje 4 trke iz 2007. ( od belgije , japana , kine i brazila ) i 14 trka iz sezone 2008. ( do singapura …to ti je… Read more »

kimi-fan

Avalone tvoja Wikipedija te zeznuola Alonso je bio treci u Brazilu 2007 to je podij….

avalon

kimi-fan…hehehehe , evo te opet . stvarno ti je taština povriđena pa ćeš me i ti počet “progonit” ? neka , neka ..navika sam ja na to ALI kad već ideš bit pametan možda bi bilo dobro da čitaš sa razumjevanjem ili je komentar presložen pa si se pogubija u želji da nađeš grešku ? 😉 možda si treba pročitat i komentare forumaša YWO pa bi ti MOŽDA ponešto bilo jasnije …. vidi , ovo u navodnicima je CITAT onoga šta je YWO napisa u komentaru No 3.1.1 pa samo zbog tebe PONAVLJAM NJEGOV CITAT ” “On je ostvario pobjedu… Read more »

kimi-fan

Hehehe samo reci hvala i manje pametuj

vzdev

Pa zašto bi onda Pique jr izjavio, da Alonso nije znao za to. Zašto bi ga branio?

stari lisac

Bit će ovo zanimljivije zbog Felipe vs Fernando obračuna. Ajmo vidjeti da li je Felipe toliko bolji, pa je slčušao team-ske odredbe ili su ono bile samo priče povrijeđene osobe… Da li je Ferrari išta novog smislio i donio u Singapur, vidjet ćemo… Jer ako nije, eto SV-a na pole position-u i još jedna (laka?!) pobjeda…

fernandof1

dosadna* pobjeda 😉

mclaren tooned

neznam bas laka pobjeda SV, mislim da se mercedes nesto nabrusio na ovu utrku,rekli su da donose puno novih nadogradnji. Znamo da im ovakve staze odgovaraju, jos tome ako zasjedne netko od njih na pole ima jake sanse da i osvoji utrku s obzirom da nije lako pretjecati.

Seb Red Bull

Vettel definitivno favorit ali alonso moze nesto napraviti ako opet ne uprska kvale

Related Posts