Haasov vozač Oliver Bearman komentirao je vrlo tešku nesreću koju je doživio na Velikoj nagradi Japana, a kojoj je kumovao Franco Colapinto.
Javnost je bila prilično zabrinuta kad je mladi britanski vozač šepajući odlazio s mjesta teške nesreće na stazi Suzuka. Prisiljen izbjegavati bolid Alpinea kojim je upravljao Franco Colapinto, Oliver Bearman je izgubio kontrolu nad bolidom pa brzinom od 191 km/h udario u zaštitnu ogradu, generirajući silu od 50G.
Srećom, nije došlo do neke teže ozljede i vozač Haasa sprema se za nastavak sezone, no konačno je dao svoj komentar te situacije i uputio žestoku kritiku na adresu Argentinca.
“Razlika u brzini bila je 50 km/h… To je stvarno problematičan rezultat ovih pravila. Franco se pomaknuo ispred mene kako bi branio poziciju. Prošle godine to bi bilo apsolutno na granici, ali vjerojatno u redu s razlikom brzine od 5 ili 10 km/h. Međutim, s 50 km/h, nije mi ostavio dovoljno prostora i morao sam izbjegavati puno težu nesreću.”
“U osnovi, bio je to mali pomak, ali s takvom razlikom u brzinama, svaki je pomak ogroman. Imao sam sreću što nisam pogodio njega. Bilo bi puno, puno gore da jesam”, izjavio je Bearman za podcast Up To Speed.

Bearmana je posebno naljutilo što se upravo o takvim stvarima debatiralo na sastanku vozača, a onda je Colapinto napravio sasvim suprotno od dogovorenog. Neprihvatljivo, kaže Oliver.
“Ono što je jako frustrirajuća stvar, to je nešto o čemu smo razgovarali u petak tog vikenda. Među svim vozačima rečeno je kako moramo jedni drugima davati više respekta. Da potezi prilikom branjenja pozicije trebaju svima ostavljati više vremena jer su razlike u brzinama puno veće nego što smo ih ikad imali u našem sportu, a onda se dva dana kasnije dogodilo to što se dogodilo. Za mene je to neprihvatljivo. Moramo to riješiti među vozačima, davati više respekta jer ja stvarno nisam bio sretan s njegovim postupkom”, rekao je vozač Haasa.
“Dolazio sam puno većom brzinom i bilo je prekasno za pomake. Vidio sam da je pogledao u retrovizor i otišao lijevo, što nije dobro. Prošle smo godine pritiskali do apsolutnih granica i micali se u zadnjoj sekundi. Pretjecanje je bilo jako teško, a pravila su dugo bila i na snazi i svi smo znali gdje su granice tih bolida. Sada smo u novoj eri i zapravo ne znamo gdje su te granice.”
Naravno, žestoko se kritiziraju i nova pravila Formule 1 zato što uopće omogućuju da tijekom utrke dođe do takvih situacija i ogromnih razlika u brzinama bolida, a sve zbog razlika u menadžmentu potrošnje i punjenja baterija. Očekuje se kako bi upravo Bearmanov i Colapintov incident morao rezultirati određenim promjenama već za Veliku nagradu Miamija, a tako nešto je najavio i predsjednik Formule 1 Stefano Domenicali.
Naslovna fotografija: Sam Bloxham/LAT Images
Formula1 bi trebala biti natjecanje u brzini a ne ECO mode i CO2 emisija.