Zbog blokiranja drugih vozača tijekom kvalifikacija, Lewis Hamilton i Lance Stroll kažnjeni su gubitkom tri pozicije u odnosu na svoj plasman u tim kvalifikacijama. Jasno, takva kazna daleko će veći utjecaj imati na Hamiltonovu, nego na Strollovu utrku.
Ferrari je dobro izgledao u kvalifikacijama na Velikoj nagradi Monaka. Charles Leclerc bio je u igri za osvajanje pole positiona, a na kraju je osvojio drugu startnu poziciju. Lewis Hamilton bio je malo sporiji od momčadskog kolege, ali je ipak osvojio vrlo dobro četvrto mjesto.
Međutim, u nedjelju će biti prisiljen startati sa sedmog mjesta na stazi koja praktično ne nudi priliku za pretjecanja. Razlog tome je kazna koju je Hamilton dobio zbog blokiranja Maxa Verstappena u njegovom brzom krugu tijekom Q1. Lewis nije bio u mjerenom krugu i sporo se kretao prema drugom zavoju, a Verstappen je jurio punom brzinom pa zatekao Ferrarijev bolid na trkaćoj putanji u tom drugom zavoju.
Krivnja je zapravo na Hamiltonovom trkaćem inženjeru koji je svog vozača prvo upozorio na dolazak Verstappena, a onda mu rekao da Red Bull usporava. Max nije usporio, a suce nije zanimalo tko je ‘zeznuo stvar’. Stoga, Hamilton pada na sedmo mjesto. Verstappen je direktni dobitnik jer se penje na četvrtu poziciju, a u trećem startnom redu bit će Isack Hadjar i Fernando Alonso.
BREAKING: Lewis Hamilton receives a 3-place grid penalty for impeding Max Verstappen during qualifying#F1 #MonacoGP pic.twitter.com/ZRI99kq4Fz
— Formula 1 (@F1) May 24, 2025
Lance Stroll nastavlja biti jedan od antijunaka ovog trkaćeg vikenda. Zaista je teško objasniti što se događa s Kanađaninom kad sjedne u bolid, ali drugi dan zaredom uspio je zaraditi kaznu za blokiranje drugog vozača.
U petak je iznenada uletio u trkaću putanju Charlesa Leclerca, što je dovelo do sudara Aston Martina i Ferrarija. Za to je kažnjen gubitkom jedne pozicije na startu nedjeljne utrke, a onda je u subotnjim kvalifikacijama nastavio briljirati u negativnom smislu. Zasmetao je Pierreu Gaslyju na ulasku u šikanu poslije tunela i suci su mu za to odredili kaznu gubitka još tri startna mjesta.
Istina, neće to previše utjecati na Strollovu startnu poziciju jer je u kvalifikacijama završio 19. Budući da Oliver Bearman ima kaznu od deset mjesta, onda se Stroll zapravo neće niti pomicati. Franco Colapinto pomaknut će se s 20. na 18. mjesto, Stroll će startati 19., a Bearman posljednji.
Za ovu situaciju s Gaslyjem sucima se pravdao da je shvatio poruku momčadi kako treba propustiti jedan bolid u brzom krugu, a onda su naišla dva. Rekao je da zbog pozicije sunca nije mogao vidjeti tko dolazi i tko ga je prošao, a suci su to sve mirno saslušali pa mu po zaslugama udijelili grid penalty.
Hoće biti opet ona čuvena izjava
“mybe because im black” 😂
Radi te greške koja i nije bila krivicom vozača NIŠTA se nije promijenilo u rezultatu i poretku kaznom se sve drastično mijenja. Naravno na korist Verstappena. Kako poznato…
Vjerujem da u vecini takvih slucajeva tu bude kriv tim a ne vozac, ali jbg to suci svjejedno kaznjavaju … Meni su definitivno bezvezne te kazne nakon utrka ili kvalifikacija, zesca glupost, a i nista novo da suci znaju dosta cesto zajebati odlukom tko god od vozaca bio u pitanju… samo te ne razumijem kakve veze ova kazna za LH i Strolla ima veze s Maxom…?
nevjerovatno…znači kažnjavaju vozača nakon kvalifikacija zbog nećega nebitno što se desilo na početku kvala i nitko nije izgubio ništa…naravno da je kontra situcija onda bi se Maxovci probudili i psiali MaFia 🙂 🙂
Kazna za q1 nakon kvalifikacija gdje su obadva vozača završila u q3.Parodija.I čekanje rezultata nakon trke, dok vidimo ko kome doďe šta.Nije ni čudo što niko od mojih poznanika negleda cirkus
Baš tako junuz…Ma,razumio bih da se to desilo u q3,pa ajde!!! Zasmetao mu je malo,nitko to ne radi namjerno…
Ali kazniti bilo kojega vozača,samo da bih utrke učinili zanimljivije i gledanije.Fuj,banda lopovska.To treba tući ko volove.Đubrad
Ali u svakom slučaju je bolje da Lewis starta sedmi nego zadnji.