Race Of Champions 2025: Dvostruka pobjeda za Sebastiena Loeba

Accor Stadium u Sydneyju ugostio je interesatno natjecanje ‘Race Of Champions 2025’, a boravak u Australiji bio je posebno uspješan za legendarnog relijaša Sebastiena Loeba koji je pobijedio u obje konkurencije.

‘Race Of Champions’ format je automobilističkog natjecanja koji podrazumijeva utrkivanje vozača iz različitih sportova, u identičnim automobilima na paralelnoj stazi. Ovogodišnje natjecanje održalo se 7. i 8. ožujka u Sydneyju. Bilo je to 33. izadnje ovog automobilističkog spektakla, a prvo ikad u Australiji i prvo na južnoj zemljinoj polutki.

Iako će u Australiji idućeg vikenda započeti i sezona Svjetskog prvenstva Formule 1, ipak na Race Of Champions nije bilo aktivnih F1 vozača, no bilo je dosta bivših. Sudjelovali su Valtteri Bottas, Heikki Kovalainen, Mick Schumacher, Sebastian Vettel i David Coulthard. Vrijedi još istaknuti zvijezde rally sporta, bivše i sadašnje: Pettera i Olivera Solberga, Haydena Paddona i Sebastiena Loeba. Odazvao se i višestruki prvak u rallycrossu Johan Kristoffersson, zatim NASCAR legenda Kurt Busch, kao i svestrani Travis Pastrana.

U petak je održano natjecanje timova, odnosno reprezentacija. Pobjedu je odnijela Francuska, za koju su vozili Sebastien Loeb i Victor Martins. Nakon što su prošli skupinu s Finskom i All Stars Teamom (Mostert/Kristoffersson), Francuzi su na putu do finala izbacili Novi Zeland u četvrtfinalu pa isti taj All Star Team u polufinalu, da bi se u finalu obračunali s jednim od dva australska tima.

Foto: Race Of Champions 2025

Australci su imali Off Road ekipu u kojoj su vozili Molly Taylor i Toby Price, no ta je ekipa svoj nastup završila u četvrtfinalu protiv Njemačke. Svoje sunarodnjake osvetili su Brodie Kostecki i Will Brown, članovi australskog Supercars tima, izbacivši njemačku u polufinalu. Finale je bilo vrlo napeto, a u odlučujućoj utrci vozač Formule 2, Victor Martins, pobijedio je Browna za 2-1 i slavlje Francuske.

‘Race Of Champions 2025’ u individualnoj konkurenciji održan je u subotu 8. ožujka. Vozači su bili podijeljeni u šest skupina, a nakon toga osam najboljih krenulo je u borbu na ispadanje u četvrtfinalu. Najbolje se snašao Sebastien Loeb, koji je u četvrtfinalu izbacio Molly Taylor, a onda u polufinalu Olivera Solberga. S druge strane ždrijeba Australci su dominirali protiv Nijemaca – Mostert je izbacio Vettela, Brown Schumachera, a u njihovom polufinalnom obračunu slavio je Mostert.

Ipak, trofejni vozač australskih Supercars utrka nije imao odgovor na brzinu deveterostrukog prvaka svijeta u reliju. Sebastien Loeb slavio je s 2-0 i ponio titulu pobjednika na ‘Race Of Champions 2025’. Francuz je u svoju bogatu riznicu trofeja dodao petu pobjedu na ROC-u i prvi je vozač u povijesti koji je u jednom vikendu osvojio i pojedinačni i timski naslov.

Lijepom gestom vozači su pokazali kako nisu zaboravili na Michela Schumachera. On i Sebastian Vettel držali su strašan niz pobjeda na ovom natjecanju, bili su nepobjedivi u timskom natjecanju od 2007. do 2012.

Pretplati se
Obavijesti o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Related Posts
0
Would love your thoughts, please comment.x