Prvim treningom startao trkaći vikend u Belgiji: Verstappen ispred Piastrija i Albona

Završen je prvi slobodni trening na stazi Spa-Francorchamps, kojim je započela Velika nagrada Belgije, 14. utrka u kalendaru Svjetskog prvenstva Formule 1 2024. Najbrži krug treninga imao je Max Verstappen u bolidu Red Bulla. Drugo je mjesto pripalo prošlotjednom pobjedniku u Mađarskoj, Oscaru Piastriju iz redova McLarena, a iznenadio je trećim mjestom Alexander Albon koji vozi za momčad Williams.

Max Verstappen, trostruki svjetski prvak i trenutačno vodeći u ukupnom poretku Svjetskog prvenstva Formule 1, na najbolji je način krenuo u posljednji trkaći vikend prije ljetne stanke. Na prvom slobodnom treningu na Velikoj nagradi Belgije postavio je uvjerljivo najbrži krug – 1:43,372.

Međutim, Nizozemca u nastavku vikenda očekuje prilično težak zadatak. Naime, Red Bull Racing je za njegov bolid pripremio novi motor s unutarnjim izgaranjem (ICE), a budući da je Max već iskoristio dopušteni broj tih komponenata, FIA je već najavila kaznu od deset startnih mjesta za nedjeljnu utrku. Dakle, čak i ako osvoji pole position, Verstappen će u nedjelju startati s 11. mjesta.

Drugo vrijeme treninga imao je pobjednik Velike nagrade Mađarske, Oscar Piastri u bolidu McLarena. Zaostatak za Maxom bio je poveći, iznad pola sekunde, no u McLarenu su zadovoljni količinom prikupljenih podataka. Ugodno iznenađenje prvog treninga bio je Alexander Albon koji je u bolidu Williamsa postavio treće vrijeme. Albon je od svog bivšeg momčadskog kolege bio sporiji sedam desetinki sekunde.

Na četvrtoj i petoj poziciji završili su piloti Mercedesa. George Russell bio je četvrti, budući da je u ovom slučaju uspio za otprilike pola stotinke nadmašiti momčadskog kolegu Lewisa Hamiltona. Jako blizu Hamiltonu po vremenu je bio njegov budući momčadski kolega u Ferrariju, Charles Leclerc. On je za Verstappenom kasnio nešto više od devet desetinki, a posljednji koji je bio unutar jedne sekunde bio je drugi vozač Red Bulla, Sergio Perez, na sedmoj poziciji.

U Top 10 svoje su mjesto još našli Lando Norris u drugom McLarenu, Carlos Sainz u drugom Ferrariju te Lance Stroll, koji je još jednom bio brži od svog momčadskog kolege Fernanda Alonsa. Lance je bio deseti, Fernando 12., a između njih ugurao se Pierre Gasly u bolidu momčadi Alpine.

Uz francusku momčad vezani su i najveći problemi na ovom treningu. Pojavio se tehnički problem brzo nakon početka prvog slobodnog treninga pa je bolid Estebana Ocona većinu vremena proveo u garaži. Francuski je vozač odvozio samo jedan krug.

Također, u početnoj fazi treninga, trenutak straha preživio je Daniel Ricciardo u bolidu RB-a, kad se izvrtio u zavoju La Source, no na njegovu sreću nije udario u zaštitnu ogradu pa je mogao nastaviti s vožnjom. Na kraju je bio 13. s 22 odvožena kruga tijekom treninga. Iza njega poredali su se Bottas, Sargeant, Tsunoda i dva Haasa.

Drugi slobodni trening na rasporedu je u 17 sati.

Pretplati se
Obavijesti o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Related Posts
0
Would love your thoughts, please comment.x