Završen je prvi dan Velike nagrade Bahreina, a samim time i prvi dan Svjetskog prvenstva Formule 1 2023. Nakon drugog slobodnog treninga, održanog u večernjim satima na stazi Bahrain International, najzadovoljniji može biti Fernando Alonso. On je u bolidu Aston Martina odvozio najbrži krug dana, u vremenu 1:30,907.
Španjolac je tako “dolio još malo ulja na vatru”, nakon što su analize predsezonskih testiranja prognozirale značajan napredak momčadi Aston Martin. Naravno, ovo je ipak bio “samo” trening i rezultate ne treba uzimati zdravo za gotovo, no očigledan je taj veliki napredak društva iz Silverstonea. Na drugom i trećem mjestu bili su vozači Red Bull Racinga. Max Verstappen je za Alonsom zaostao 169 tisućinki sekunde, a bio dvije tisućinke brži od svog momčadskog kolege Sergija Pereza.
Četvrto vrijeme imao je Charles Leclerc u Ferrariju, a na petom mjestu još jedno iznenađenje – povratnik Nico Hülkenberg u Haasu. U prvih deset bili su još Lance Stroll, Pierre Gasly, Lewis Hamilton, Lando Norris i Guanyu Zhou. Dakle, uistinu šaroliko društvo s čak osam različitih bolida na prvih deset pozicija.

TIJEK TRENINGA:
Drugi slobodni trening započeo je u 18 sati po lokalnom vremenu, a za razliku od prvog, vožen je pod svjetlima reflektora. Temperatura zraka spustila se na 23° Celzija, dok je na asfaltu izmjereno pet stupnjeva više. Nije bilo jakog vjetra pa su vozači imali odlične uvjete za vožnju. Jasno, ovaj drugi trening bio je generalna proba za subotnje kvalifikacije koje će se održati u isto vrijeme, tako da je bilo izuzetno važno odraditi posao na pravi način.
Čim je na izlasku iz Pit lanea upaljeno zeleno svjetlo, vozači su u velikom broju požurili na stazu. Kolonu je predvodio Lance Stroll u Aston Martinu, vozač koji je zbog ozljede morao propustiti predsezonska testiranja. Akcija je krenula bez imalo kalkuliranja i već su prvi mjereni krugovi bili značajno brži od najbržeg kruga Sergija Pereza na prvom slobodnom treningu. Ispod granice od jedne minute i 32 sekunde prvi su se spustili vozači Ferrarija. Charles Leclerc je na mekšim gumama odvozio 1:31,843 i za desetinku nadmašio momčadskog kolegu Carlosa Sainza.
Vrlo “škakljivu” situaciju imao je Oscar Piastri u McLarenu. Vozio je startno-ciljnim pravcem kotač uz kotač s Yukijem Tsunodom u bolidu AlphaTaurija. Kad su došli do točke kočenja, tamo se još našao Stroll, koji je išao jako sporo nakon izlaska iz boksa. Australac je morao žestoko kočiti na unutarnjoj putanji, uspio je izbjeći sudar, no prilično je uništio taj set guma. Nekoliko minuta kasnije Piastri je još jednom blokirao kotače na istom dijelu staze i produžio ravno u prvom zavoju. Bez posljedica.
Nakon prvih 15 minuta Ferrarijevi su vozači držali prve dvije pozicije. Treće vrijeme imao je Lewis Hamilton u Mercedesu (+0,429), a iza njega smjestili su se ‘Alpineovci’, Pierre Gasly pa Esteban Ocon. Red Bullovi vozači vozili su na srednje tvrdoj smjesi guma. Perez je u tim trenucima imao šesto, a Max Verstappen deseto vrijeme. Nizozemac se putem radio veze požalio da mu je bolid nemirniji nego na prošlotjednom testiranju.
Nakon prvih 20 minuta uslijedio je nešto mirniji period s većinom bolida u garažama, prije nego su svi pohrlili na stazu s mekšim gumama. Odličan krug odvozio je tada Stroll i popeo se na vrh poretka, no nije se tamo dugo zadržao. Slijedio je skok na prvo mjesto za Hülkenberga, zatim za Pereza, da bi onda Alonso odvozio 1:30,907 i preuzeo prvu poziciju. Leclerc je odvozio treće vrijeme pa smo u tom trenutku imali poredak Aston Martin, Red Bull, Ferrari, Haas.
Čekalo se brzi krug Verstappena, koji se i dogodio nekoliko minuta kasnije. Međutim, prošlogodišnji prvak nije uspio skinuti Španjolca s prve pozicije. Max je za Alonsom kasnio 169 tisućinki sekunde, a bio je tek dvije tisućinke brži od Pereza. Leclercov i Hülkenbergov zaostatak bio je gotovo pola sekunde, a u prvih deset bili su još Stroll, Gasly, Hamilton, Norris i Zhou. Razlika između prvog i 14. bila je samo 1,049 sekundi.
U boksu se dogodio jedan bliski susret između Norrisa i De Vriesa, no srećom nije došlo do sudara.
U drugom dijelu treninga timovi su se posvetili vožnjama dužih stintova, simulirajući uvjete kakvi bi trebali vladati u nedjeljnoj utrci. Prikupljeni podaci sa zanimanjem će se analizirati tijekom večeri, a više nismo vidjeli brze krugove, niti promjene u poretku.
Vodeći Fernando Alonso imao je jedno žestoko blokiranje kotača na kočenju za zavoj broj 10 i nakratko je otišao van staze. Zanimljivo je bilo pratiti Strolla i njegov prilagođeni stil vožnje, s obzirom na nedavnu ozljedu ruke. Povremeno je Kanađanin na vrlo neobične načine upravljao svojim bolidom, lijevom rukom odozdo gurao volan udesno, a djelovalo je kao da situacija baš i nije idealna za njega. Njegov najbrži krug, samo pola sekunde sporiji od Alonsovog, zbog svega toga zaslužuje pohvalu, no postavlja se pitanje kako će Lance odraditi cijelu utrku u nedjelju i je li njegov povratak u bolid ovog vikenda bio pametan potez.
Što se tempa tiče tijekom simulacija utrke, prednjačio je Max Verstappen i nizao nešto brže krugove od momčadskog kolege Pereza, Leclerca u Ferrariju i Alonsa u Aston Martinu. Brojem odvoženih krugova na drugom treningu istaknuo se Williamsov Logan Sargeant, odvozivši 29 rundi. Po 28 krugova odvozili su Stroll, Bottas, Sainz, Albon i De Vries.
Velika nagrada Bahreina nastavlja se trećim slobodnim treningom, u subotu u 12:30. Kvalifikacije počinju u 16 sati.
S početkom nove sezone, počele su se dizati i tenzije među korisnicima portala. Podržavamo komentiranje događanja u F1 i podržavamo raspravu, ali pod uvjetom da je ta rasprava kulturna, argumentirana i konstruktivna, a ne puna uvreda, psovki, rasizma i govora mržnje. Pozivamo sve korisnike portala da u svojim komentarima zadrže osnovnu kulturu i suzdrže se od vrijeđanja drugih korisnika. Uvredljive komentare ćemo brisati, a osobama koje se ne mogu suzdržati od pisanja takvih komentara bit ćemo prisiljeni blokirati račune. Formula 1 je na kraju dana “samo” sport koji svi volimo pratiti. Nema razloga da postane povod za uvrede i govor… Read more »
Iako ovo ne znaci nista al mi drago da vidim Alonsa na prvoj poziciji…
I ako alonso bude imao bolid jednako brz kao max mislim da nece bas imati sanse…. Max je trenutno loga za sebe.
Super bi bilo da ove godine gledamo borbu cetiri vozaca do kraja sezone barem meni koji su najdrazi…. Alonso, Max, Hamilton, Lecler
Ljudi uzivajte i u ovoj sezoni f1… Veliki pozdrav
Vidi ove koji su na prvom treningu počeli zaključivati tko će bit kakav.Aston Martin je iznenađenje ali neće bit kontinuitet pored RB,Ferrarija i Mercedesa to je sigurno.
Zec je još uvijek u šumi, tako da treba pričekati nedjelju, skoro su svi imali bolja vremena na testiranju a vjerujem da ni tada nisu vozili na max postavkama.
Drago mi je ovo vidjeti, i šteta što vettel nije uz alonsa
Budemo sve vidjeli sutra.al bilo bi ok da se kroz sezonu bore max vs alonso. Da vidimo i taj okrsaj
Max je bolji ali Alonso je Alonso
A pusti ti starog mačka.to bi obojici bila borba za 3 naslov. Bilo bi tu svega samo da alonso ima dobar bolid.
U podjednakom bolidu dobija ga Max. A ako Aston ima prednost sto skoro pa nema sanse da se desi onda je Alo u prednosti.
Tesko ce AM biti bolji od RB ali minimalni zaostatak je realan!
Bravo ALONSO!
U prvih 10 osam momčadi! Mislim da Ferari i Mercedes nisu ovo očekivali!
Lijepo je vidjeti Alonsa (Astona) brzog. Za Ferrari mi zabrinutost sve više raste…
Sta se nisi jos navikao na ferrari. Mene vise nista nebi cudilo.
I kako mećke stoje? Baš dominantno😆
Mecke!? Njih nije za otpisat.vjerujem u njihovu nadogradnju dok u ferr ne vjerujem.izgleda da ih opet gume jebu,sto je jako lose.
Je dobar je Alston!
Bavo fernando da bar sutra krene s prve pozicije willams opwt katastrofa
Prosle godine najbolje vrijeme u kvalama je bilo 1:30.550
A ove god podnica je povisena za 15mm i tu su bolidi izgubili “nesto” vremena.
Ako procjenim da je deficit zbog toga 0.2 mozda 0.3s dodem do zakljucka da ovo vrijeme alonsa od 1:30.900 bi moglo biti jako konkurentno barem na ovoj stazi.
Ako RB i spusti to vrijeme na 1:30.700 dolazim do zakljucka da Aston mozebitno kasni samo dvije desetinke i to u najgorem slucaju!!
Perez je prije tjedan dana vozio 1:30.300 a to znači da bi Verstappen mogao i ispod 1:30.
Realno.
Perez 1:30.300 na C4 gumama, a sada Soft crvene gume u Bahrainu za prvu trku su C3, drug 🙂 a kako se čini, nije više tooliika razlika između Verstappena i Pereza u jednom krugu.
Plus kolicina goriva koju bas nitko nezna i samo se spekulira. Moguce da je perez tada vozio sa 2 kruga goriva u bolidu dok je postavljao to vrijeme.
Na mom si se pekao🤣🤣🤣!!!
Koja je panjina Stroll radije bi vozio sa slomljenom rukom smo da ga netko ne zamjeni
Daj mu malo “odmora” ocito se bori sa lijevom sakom i mice ruku sa volana.
Pa da ali onda ostani doma dok se ne oporavis i onda vrati, tim ga trazi da napravi bolji krug a on place na radio da ne moze radi ruke, tko mu je uopce dao dozvolu da vozi?
Valjda lijecnici…ako i oni nisu dio cirkus dijela formule 1
Ne moze normalno volan okretat vidlo se na snimci i oni mu daju dozvolu da vozi, mafija 😂
Tata strol podplatio ljecnike i dobru sestru u latexu
Ma to da dogodine na DTS bude epska priča kako je jednom rukom odvozio utrku 😀
Sa ovakvom rukom nece on pola utrke odvozit u nedjelju