25-godišnji Francuz Jules Bianchi proveo je četvrtu noć na intenzivnoj njezi u Mie General Medical Centeru nakon što je na VN Japana udario u dizalicu te zadobio teške ozljede glave. Prošla su dva dana otkako su Julesovi roditelji preko Marussije izdali priopćenje u kojem su potvrdili da je Bianchi pretrpio difuznu aksonsku ozljedu mozga te se i dalje nalazi u kritičnom ali stabilnom stanju. FIA-in predsjednik Jean Todt naredio je direktoru utrka Charlieju Whitingu da provede istragu o točnim okolnostima nesreće.
Difuzna aksonska ozljeda je povreda cijelog mozga a ne samo njegovog jednog dijela a uzrokovana je naglim udarcem koji rezultira pomicanjem mozga unutar lubanje zbog velikog ubrzanja ili usporavanja. Tada se javljaju oticanja koja ograničavaju protok krvi u mozak te tako čine još veću štetu. Stručnjaci kažu da šanse za potpunim oporavkom kod ovakvih tipova ozljeda, koje su česte u automobilskim nesrećama, i nisu baš velike.
“Hoće li se pacijent osvijestiti i potpuno oporaviti ili patiti od efekata ovisi o veličini ozljede i o tome koji dio mozga je najviše povrijeđen”, rekao je Shinji Nagahiro, profesor s medicinskog fakulteta na sveučilištu Tokushima u Japanu. “Neki pacijenti ostanu godinama paralizirani ležati u krevetu dok ostali mogu ići na rehabilitaciju. Liječnici moraju čekati tjednima kako bi dali prognozu.”
U zadnjem priopćenju iz bolnice navodi se da će javnost biti obaviještena o novim detaljima kada to bude bilo prikladno.
Organizatori utrke u Japanu na meti su kritika. Krivi ih se što utrku nisu pomaknuli na drugi termin iako se znalo da Japanu prijeti tajfun Phanfone – ovako je ona počela u 15 sati po obilnoj kiši a završila kada je mrak počeo padati. Međutim, najvažnije pitanje je ono koje se tiče sigurnosnog automobila. Nakon nesreće Martin Brundle (potaknut vlastitim iskustvom na istom tom zavoju i u istim okolnostima) je rekao kako je puno puta upozoravao na taj problem; traktor-dizalica koji je trebao odvući Sutilov Sauber izašao je na opasno mjesto u izletnoj zoni a ne iza barijere s gumama, ali unatoč tome na stazu nije izašao sigurnosni automobil iako je ona bila vodom natopljena.
Bivši svjetski prvak Alain Prost u utorak je rekao da vozilo koje je trebalo odvući drugi bolid nije uopće trebalo biti tamo.
“Ulazak tog vozila na stazu bez sigurnosnog automobila je totalno neprihvatljiv. To je pogreška koja se ne bi smjela ponoviti.”
Lijepa gesta Marusie da u Sochiju nastupe samo sa jednim autom: http://www.ekcko.com/News/Tomislav/~/21564034/21127469. Samo da se Jules oporavi pa cemo lako za sankcije. Popodne ce Charlie objaviti rezultate istrage. Bas me zanima sto ce tamo pisati…
Pogledao sam video udarca u traktor desetke puta, pročita gomilu komentara, ali ne mogu ne reći da i u ovom sportu mora postojati krivična odgovornost za neke slučajeve, a ovaj slučaj je takav. Mogu se Charlie i Bernie pozivati na svoje pravilnike koliko hoće, ali postoje i drugi zakoni osim njihovih. Za mene je ovo što su oni napravila ne slanjem SC isto kao kad bi sudac u MMA dopustio da se borca mlati do ozljede mozga iako se vidljivo prestao braniti.
Ne znam zašto u naslovu piše da nema novih informacija. Meni se čini da su ovo sasvim potpune informacije koje je moguće dati u ovom trenutku. A i ovaj Prost se sada toliko raspričao. Znamo da ga vežu zanimljive uspomene za zavoj prije, a u to je vrijeme govorio kako je Senna luđak kojem treba zabraniti voziti F-1. Sad nakon svega svi znamo da taj traktor nije trebao biti tamo jer do ovog ne bi došlo. Ili organizatori utrka koji nisu pomaknuli termin? Ne znam na koga se to odnosi – na Japance ili FIA-u? Pomaknuti termin ne znam koliko… Read more »