Lorenzo pobjedom na Motegiju ostao u igri za titulu

Aktualni svjetski prvak Jorge Lorenzo na Yamahi pobjednik je Velike nagrade Japana, pretposljednje ovosezonske utrke Svjetskog prvenstva u motociklizmu. Na stazi Twin Ring Motegi Lorenzo je iza svojih leđa ostavio Hondine vozače, vodećeg u poretku Marca Marqueza i Danija Pedrosu te odgodio odluku o svjetskom prvaku za 2013. godinu do posljednje utrke koja će se 10. studenoga održati u Valenciji.

Nakon vrlo loših vremenskih uvjeta u petak i subotu, vozače je u nedjelju u Japanu napokon dočekalo sunce. Lorenzo je u subotu u produženim kvalifikacijama osigurao svoj četvrti ovosezonski pole position, a u nedjelju ga je sjajno iskoristio i poveo utrku od prvog zavoja.

Odlično je s pete startne pozicije u utrku krenuo Valentino Rossi i u prvih nekoliko krugova čuvao leđa svom momčadskom kolegi, dok su Marquez i Pedrosa držali četvrtu i petu poziciju. Međutim, Rossi je vrlo brzo napravio dvije velike pogreške na kočenjima za zavoj broj 11. Prvo je promašio idealnu putanju, što su Hondini vozači iskoristili za pretjecanje, a onda u idućem krugu izletio van staze i pao u poretku sve do 11. pozicije.

Lorenzo je ostao sam protiv dvije Honde. U središnjoj fazi utrke Marquez mu je bio odmah na stražnjem kotaču, pratio je to s treće pozicije Pedrosa, no pravih napada nije bilo. U završnoj trećini utrke Lorenzo je pak uspio dodatno podići tempo i odvojiti se od svojih pratitelja te je ciljem prošao tri sekunde ispred Marqueza. Pedrosa je zaostao sekundu i pol za momčadskim kolegom.

Bila je to sedma ovosezonska pobjeda za aktualnog prvaka, a svoj zaostatak u ukupnom poretku za Marcom Marquezom smanjio je na 13 bodova. Odluka o prvaku stoga će pasti na posljednjoj ovosezonskoj utrci, a mladom Marquezu će četvrto mjesto biti dovoljno za titulu bez obzira na Lorenzov plasman. Uspije li osigurati naslov, 20-godišnji Marquez postat će najmlađi prvak u povijesti MotoGP-a. Pedrosa je osvajanjem trećeg mjesta ispao iz svih kombinacija za titulu. Njegov zaostatak za Marquezom iznosi 38 bodova.

Četvrto mjesto u Japanu je osvojio vrlo dobri i vrlo konstantni Alvaro Bautista. Bio mu je to četvrti uzastopni plasman među pet najboljih. Peto mjesto osvojio je Stefan Bradl, povratnik na stazu nakon ozljede koju je zaradio u Maleziji. Valentino Rossi uspio se oporaviti od ranih pogrešaka i utrku završiti na šestoj poziciji, ispred Cala Crutchlowa i Bradleya Smitha.

Vozači Ducatija, Nicky Hayden i Andrea Dovizioso imali su odlične startne pozicije, treću i šestu, ali u utrci su ostali daleko od vrha poretka. Amerikanac je u svojoj pretposljednjoj utrci za Ducati bio deveti, a Dovizioso za momčadskim kolegom zaostao pet sekundi i osvojio desetu poziciju.

Aleix Espargaro je utrku završio vrlo neobičnim padom, a pohvale svakako zaslužuje domaći wildcard vozač Katsuyuki Nakasuga koji je osvojio vrlo dobru 11. poziciju u svom jedinom ovosezonskom nastupu u MotoGP-u. Bodove su još osvojili Colin Edwards, Randy de Puniet, Andrea Iannone i Yonni Hernandes.

Završna utrka sezone održat će se na stazi u Valenciji 10. studenoga, a bit će to četvrta ovosezonska utrka na španjolskom teritoriju.